Category Office Chairs
41110NA
Product Code: 41110NA
Category Office Chairs
Manufacturer Nautilus Designs
Description
Specifications
Lead Time
2
Weight
21.5
Adjustable Lumbar Support
Fixed
Back Height
750mm
Back Type
High
Back/Seat Action
Synchro Mechanism
Base Type
Oak Effect 5 Star
Brand
Troon
Categories
Seating
Category
Office Chairs
Colour
Brown
Gas Lift Adjustment
Yes
Manufacturer
Nautilus Designs
Material
Leather
Recommended Usage
5-8 Hours
Recommended Weight Limit
110kg
Seat Depth
500mm
Seat Height
490-540mm
Seat Width
540mm
Self Assembly
Yes
Style
Executive Chairs
Tilt Lock Feature
Standard Tilt Lock
Type
Office Chairs
Warranty
2 Year Warranty
Weight
21.5kg
Weight Tension Control
With Arms
Fixed Arms
Compare
41110NA
Product Code: 41110NA
Manufacturer Nautilus Designs
Description
Specifications
Lead Time
2
21.5
Adjustable Lumbar Support
Fixed
Back Height
750mm
Back Type
High
Back/Seat Action
Synchro Mechanism
Base Type
Oak Effect 5 Star
Brand
Troon
Categories
Seating
Category
Colour
Brown
Gas Lift Adjustment
Manufacturer
Nautilus Designs
Material
Leather
Recommended Usage
5-8 Hours
Recommended Weight Limit
110kg
Seat Depth
500mm
Seat Height
490-540mm
Seat Width
540mm